Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/580.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Teksty na pomnik 2018

Cytaty, sentencje, wiersze, modlitwy na nagrobki

Wybór nagrobka dla zmarłej osoby wiąże się nie tylko z dobraniem odpowiedniego materiału czy koloru. Aby dobrze uczcić pamięć o osobie, która odeszła do wieczności, warto zamówić także wykonanie cytatu bądź sentencji na tablicy nagrobnej. Takie elementy w połączeniu z nagrobnymi świecami będą najlepiej oddawać nasz szacunek zmarłej osobie.

Najczęściej umieszczanymi napisami na nagrobkach są tak zwane epitafia, które stanowią już swego rodzaju tradycję. Początki tego rodzaju napisów są datowane na V wiek przed naszą erą. W okresie starożytności epitafia bardzo często dodatkowo zawierały portret zmarłej osoby oraz różne symbole.

Epitafia na tablicach i płytach nagrobnych mogą być wykonywane rozmaitymi technikami. Obecnie popularne jest już nie tylko piaskowanie, ale także kucie liter bądź ich bezpośredni montaż na nagrobku. Najtańszym i zarazem najtrwalszym rozwiązaniem są napisy piaskowane, które są ryte na płycie nagrobnej za pomocą specjalnej technologii.

Napisy ze stopów półszlachetnych stanowią rozwiązanie nieco droższe i zarazem mniej popularne. Jednak takie napisy prezentują się na pomniku bardzo oryginalnie, dodając całość niepowtarzalnego i jedynego w swoim rodzaju charakteru. Każda z liter jest oddzielnie osadzana w tablicy za pomocą nawierceń.

Można także zdecydować się na umieszczenie dodatkowej tabliczki bądź książki na grobie, na której pojawi się odpowiednia sentencja. Na tego rodzaju elementach można też umieszczać różne inne motywy z zakresu tak zwanej galanterii nagrobkowej, na przykład wzory kwiatowe.

Sentencja, cytat lub wiersz na nagrobku powinna nawiązywać do naszych osobistych uczuć po utracie bliskiej osoby. Taki napis może też odzwierciedlać charakter osoby, która odeszła do wieczności. Poniżej prezentujemy przykładowe cytaty, sentencje, wiersze i modlitwy na nagrobki:

“Niech spoczywa w pokoju”
“Oczekuje na zmartwychwstanie”
“Niech spoczywa (spoczywają) z Bogiem”
“Jest taki ból o którym lepiej nie mówić, bowiem najlepiej wyraża go milczenie”
“Dla nikogo nie odszedłeś, naprawdę będziesz żył w naszych sercach i myślach”
“Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich”
“Odchodzimy w chwili, kiedy byśmy mogli rozpoczynać życie…”
“Nie tracimy tych, których kochamy, bo możemy ich kochać w Tym, którego nie traci się nigdy”
“Ty żyjesz, choć martwe Twe powieki, bo w sercach naszych trwać będziesz na wieki”
“Ja jestem drogą i prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze mnie”.