Przykłady napisów na szarfy pogrzebowe
By wyrazić to, czego być może nie zdążyliśmy powiedzieć zmarłej osobie, warto postarać się o umiejętne dobranie kwiatów oraz szarfy pogrzebowej. Napis na szarfie powinien oddawać przede wszystkim relację, która łączyła nas ze zmarłym. W połączeniu z wieńcem z żywych kwiatów taki napis będzie wyrażał także naszą pamięć o osobie, która odeszła do wieczności.
Do stworzenia wieńca pogrzebowego najczęściej używane są kwiaty w stonowanych, delikatnych barwach (na przykład beżowych bądź białych). Żywe kolory należy raczej pozostawić na inne okazje. Biel symbolizuje nie tylko spokój, ale także niewinność duszy, która odeszła.
Bardzo ważne znaczenie ma także wybór odpowiedniej szarfy pogrzebowej. Napis na szarfie powinien nawiązywać w głównej mierze do relacji, która łączyła daną osobę z osobą zmarłą (na przykład: Najukochańszemu Ojcu i Dziadkowi – Syn z Żoną i Dziećmi).
Jeśli nie byliśmy zbyt blisko spokrewnieni ze zmarłą osobą, wówczas można sięgnąć po nieco bardziej uniwersalne sformułowania na szarfy: Drogiemu (imię zmarłego) – (imię) z Rodziną lub Drogiemu (imię) – Koleżanki i Koledzy z (nazwa firmy). Wszystko zależy głównie od tego, kogo żegnamy.
Najładniej wyglądają szarfy, które posiadają podobną liczbę wyrazów po obu stronach. Jeśli słowa będą zbyt małe, wówczas mogą one stać się niewidoczne dla innych, a przez to cała szarfa nie będzie prezentować się zbyt dobrze na wieńcu pogrzebowym. Napisy mogą być tworzone odręcznie, ale coraz częściej są one drukowane cyfrowo na specjalnych wstęgach z satyny.
Jeśli żegnamy osobę z rodziny, wówczas można sięgnąć po następujące napisy na szarfy pogrzebowe:
Najukochańszemu Mężowi – Żona
Ukochanemu Tatusiowi i Dziadkowi – Syn, Synowa i Wnuki
Najukochańszemu Ojcu i Dziadkowi – Córka z Mężem i Dziećmi
Kochanej Mamie i Babci – Syn z Żoną i Wnuki
Drogiemu Wujkowi – (Imię) z Rodziną
Kochanej Mamie, Babci i Prababci – (Imię), (Imię) i (Imię) z Rodzinami
Kochanemu Tatusiowi – (Imiona Dzieci) z Mamą
Najukochańszej Matce Chrzestnej – (Imię) z Żoną i Dziećmi
Złączeni w Modlitwie – Córka z Dziećmi i Wnukami
Jeśli natomiast żegnamy osobę, z którą nie byliśmy blisko spokrewnieni, na szarfach pogrzebowych mogą pojawić się chociażby takie napisy, jak:
Z Wyrazami Głębokiego Smutku – Przyjaciele z (Nazwa Instytucji lub Firmy)
Z Żalem Żegnamy – Zarząd i Pracownicy (Nazwa Instytucji)
Mamie Naszego Kolegi – Koleżanki i Koledzy z (Nazwa Instytucji)
Synowi Naszej Koleżanki – Przyjaciele z Pracy.