Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/580.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Symboliczny znicz 2018

Znicze ceramiczne czy elektryczne?

Każdy z nas chciałby na grobie bliskiej osoby postawić znicz, który będzie palił się najdłużej. Znicze są doskonałym uzupełnieniem stroików ze sztucznych kwiatów. W sprzedaży znajdziemy szeroki wybór zniczy, a wybierając tego rodzaju świecę warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego został wykonany wkład.

Znicz to zazwyczaj szklane, metalowe bądź plastikowe naczynie, które wypełniane jest woskiem. Takie lampki są zapalane na grobach w celu upamiętnienia osób zmarłych. Jeszcze do niedawna najbardziej popularne były znicze szklane i ceramiczne, ale z roku na rok producenci oferują nam także innowacyjne znicze elektryczne.

Najczęściej kupowane są znicze wielokrotnego użytku, które posiadają wymienny woskowy wkład. W sprzedaży możemy znaleźć wkłady parafinowe oraz olejowe. Wkłady parafinowe są znacznie tańsze i przez to cieszą się znacznie większym zainteresowaniem. Wkłady olejowe odznaczają się natomiast nieco wyższą ceną. Są one wzbogacane olejem, który sprawia, że wkład ma znacznie większą efektywność.

Coraz rzadziej można zetknąć się z tak zwanymi zniczami otwartymi, które na ogół nie posiadają pokrywek. Pokrywki zniczy pełnią dość ważną rolę, ponieważ stanowią zabezpieczenie przed deszczem oraz wiatrem. Niegdyś tego rodzaju znicze dominowały na naszym krajowym rynku, ale na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat zostały skutecznie wyparte przez znicze szklane oraz elektryczne.

Wciąż w sprzedaży można znaleźć znicze ceramiczne, które odznaczają się przede wszystkim trwałością. Ceramika nie bez powodu jest uznawana za jeden z trwalszych materiałów, który dodatkowo jest odporny na warunki zewnętrzne. Ceramika jest też surowcem całkowicie niepalnym i nietoksycznym.

Odrębną kategorią zniczy są znicze elektryczne, które posiadają diody przypominające wyglądem płomień. Takie diody mogą świecić nawet przez około kilka tygodni, bez wymieniania baterii. Znicze elektryczne zaczęły pojawiać się na naszym rynku zaledwie kilka lat temu, ale od razu zyskały szerokie grono zwolenników. Dzisiaj można je nabyć właściwie w większości sklepów i hipermarketów.

Największą zaletą zniczy elektrycznych jest z całą pewnością ich dość długa żywotność. Dodatkowo takie znicze posiadają możliwość wymieniania baterii, a to sprawia, że z powodzeniem można je zaliczyć do zniczy wielokrotnego użytku. Warto też dodać, że znicze elektryczne nie są drogie i być może przez to spotkały się z tak dużym zainteresowaniem.

Chociaż znicze elektryczne cechuje wygoda i nowoczesność, to dla wielu osób wciąż o wiele ważniejsza jest tradycja. Z tego względu znicze ceramiczne i szklane wciąż są powszechnie nabywane, nie tylko w okresie Wszystkich Świętych.